Untitled Document

Kultura

Wystartowaliśmy nietypowo. Czasy komuny dawno zasypane, króluje nam demokracja, a my zabawiamy się w robotnicze swięto. To takie nasze pierwsze kabaretowe koty za płoty.
To, co tam wyprawialiśmy, może wydawać się niepojęte. Dlatego ośmielamy się przytoczyć definicję kabaretu. Mamy nadzieję, że będzie to klucz do zrozumienia naszych wyczynów.
" kabaret (fr. Cabaret= szynk, knajpa) - rodzaj teatrzyku z lekkim repertuarem skeczów literackich, piosenek i tańców". Defincję podajemy za Słownikiem Wyrazów Obcych pod redakcją naukową dr.Jana Tokarskiego.
A zaczęło się tak.

Nastał przełomowy rok pański 2000. Wchodziliśmy w nowe Tysiąclecie. To znak czasu, że właśnie wtedy postanowiliśmy się świetnie zabawić. Odbyła się regularna akademia pierwszomajowa. Recytowaliśmy wiersze ku czci i odśpiewywaliśmy okolicznoścowe utwory. Wyglądaliśmy jak sojusz robotniczo-chłopski.

Rok 2001

Pierwszy maja i znowu my. Tym razem oprócz typowej już akademii (ha,ha) wystawiliśmy sztukę pod tytułem: "Hamlet ze wsi Głucha Dolna".
Właśnie wtedy zostały odkryte nasze aktorskie talenty. Właściwie lepiej byłoby powiedzieć, że rozkwitły.


Rok 2004

Kabaret Starszych Pań
Odszedł od nas Jeremi Przybora.
By uczcić cudownych, genialnych mistrzów słowa czyli Starszych Panów(J. Przybora i J. Wasowski) postanowiliśmy wystąpić z ich tekstami. Przedstawienie nosiło tytuł "Kabaret Starszych Pań", bowiem panowie powstydzili się szacownych "-siątek".

Rok 2005

Zabawy ciąg dalszy. Coraz bardziej profesjonalnie. Już się dorobiliśmy muzyków. Fajnie chłopcy nam przygrywali. Ale co najważniejsze wykazali dużo cierpliwości i dobrej woli. Wybór padł na magazyn satyryków "60 minut na godzinę". Rozbudowaliśmy scenografię, dorobiliśmy się kurtyny i rzuciliśmy publiczność na kolana.

Spotkania z ciekawym człowiekiem na Przytulnej.

W 2002 roku odbyliśmy cykl spotkań w szkole przy ul. Przytulnej.
Odwiedzili nas: A. Olechowski. J.Korwin Mikke. W ogniu pytań wyjaśnione zostały nam problemy związane z bieżącą polityką. Ciekawie i z dowcipem, a wszystko okraszone sosem przedwyborczej atmosfery.


Rok 2005

Postanowiliśmy zaprosić dzieci do współpracy aktorskiej.
Na pierwszy ogień poszło świąteczne przedstawienie, a właściwie śpiewogra pt "Idą Święta". Powastała w oparciu o kolędy i piosenki świąteczne. Oczywiście towarzyszli nam zaprzyjaźnieni już muzycy. Mamy nadzieję, że współpraca z dzieciakami będzie kontynuowana.

Rok 2006

Jak zwykle (to już taka świecka tradycja) w czerwcu odbyło się przedstawienie kabaretu. Tym razem skorzystaliśmy z mistrzowskiego dorobku Kabaretu „Dudek”. Program składał się z samych najlepszych skeczów i piosenek. Jak zwykle nasza trupa aktorska osiągnęła wyżyny. Brawurowo wczuli się w swoje role. Bardzo im za to dziękujemy. Serdecznie dziękujemy też publiczności za przyjęcie i wspólną zabawę, a także państwu Ewie i Igorowi Stępniakom, właścicielom Sporteum, za udostępnienie terenu i przyjęcie takiej masy ludzi. REŻYSERKI: Barabara Nykowska i Aneta Czapska

 

Czajka Protest


piosenki Agnieszki Osieckiej